Вы здесь

Новости законодательства август 2012 г.

Хіт! Черговий крок ДО (від) платників податків. Коментар до Закону N 5083

З дня прийняття ПКУ вже зроблено більше 30 кроків (тобто кодекс коригувався вже більше 30 разів) для покращення вітчизняної системи оподаткування. Але здається, що бажане покращення так і залишається омріяним, а внесені зміни більше стомлюють, ніж дають позитивний результат. Сьогодні до вашої уваги зміни до ПКУ, внесені Законом N 5083. Зауважте, що майже всі вони діють з 12 серпня 2012 року (крім деяких, які наберуть чинності з 19.11.2012 р. та 01.01.2013 р.).

ПОДАТКОВА НАКЛАДНА

Будьте уважні, з’явився новий реквізит податкової накладної

Законом N 5083-VI внесено зміни до Податкового кодексу України. Зокрема, доповнено перелік обов’язкових реквізитів податкової накладної. Ним став: "номер та дата митної декларації, за якою було здійснено митне оформлення товару, ввезеного на митну територію України" (п. 201.1 ПКУ доповнено новим підпунктом "ї").

Це податкове нововведення запрацювало вже з 12 серпня 2012 р. Тобто, починаючи з цієї дати податкові накладні, виписані на імпортний товар, мають містити номер та дату митної декларації. Скажете: податкова накладна не містить спеціальної колонки для цього! Дійсно, це так. Але не потрібно чекати нової форми накладної, зазначайте цю інформацію в гр. 3 "Номенклатура товарів/послуг продавця" аж до того часу, доки відповідні зміни не будуть внесені в форму податкової накладної.

Хотілося з цього питання почути думку контролерів, але їх "сервіс" ще ніяк не впорається з цим завданням. А час-то йде... Наразі тільки чуємо, що на це питання у Єдиній базі податкових знань відповідь відсутня. Як тут не згадати минулорічну феєричну появу ще одного реквізиту податкової накладної - коду УКТ ЗЕД. Тільки ось у цьому році завдання ускладнилось, це ніби своєрідне підвищення кваліфікації для бухгалтерів. Прикро, але нам так і не зрозуміла нагальна потреба саме цих норм в поєднанні з практичною стороною можливості їх виконання.

Інші зміни, внесені Законом з безневинною назвою "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо Державної податкової служби та у зв’язку з проведенням адміністративної реформи в Україні", які також мало стосуються що питань ДПС, що питань адмінреформи (наприклад, введення 5 та 6 груп спрощенців), ми прокоментуємо найближчим часом.

----------------------

Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо Державної податкової служби та у зв’язку з проведенням адміністративної реформи в Україні" (N 5083-VI від 05.07.2012 р.) Офіційне опублікування: "Голос України" N 147 від 11.08.2012 р. Дана набрання чинності: 12.08.2012 р. (крім деяких його норм).

 

Податок на прибуток

З 12.08.2012 р.:

1) зникли з ПКУ абз. 2 і 3 п. 152.3 ПКУ. Ця норма передбачала подання разом з декларацією з податку на прибуток переліку доходів та витрат платника податку в розрізі контрагентів - платників єдиного податку або простіше - додатка ОК до відповідної декларації. Тому, на нашу думку, вже подаючи декларацію з податку на прибуток підприємств за 9 місяців, про цей додаток можна буде забути (незважаючи на те, що додаток ОК був відмінений посеред кварталу);

2) для тих, хто скористався правом на розстрочення минулорічних збитків протягом 2012 – 2015 рр. законодавець нарешті (!) прописав, що непогашена частина збитків після 2015 року підлягає врахуванню при визначенні податкових зобов’язань у наступних періодах до повного погашення такого від’ємного значення (звичайно, якщо не придумають іншого механізму розстрочення...).

З 01.01.2013 р.

Радикально зміниться порядок сплати податку на прибуток. Перед тим, як розпочати аналіз норми, хочемо процитувати пана Олександра Клименка – першої особи ДПС. Ось що він сказав з цього приводу: "це загальноприйнята європейська практика, що дозволить зменшити кількість контактів представників бізнесу із податковою службою. Підкреслю, що авансові платежі не сплачуватимуть представники малого та середнього бізнесу, тобто платники податку, у яких доходи не перевищують 10 млн.грн., та новостворені підприємства". А далі, як ми вже звикли, розбираємося, що з цього вийшло.

Для більшої доступності матеріалу, давайте введемо деякі умовні скорочення:

- загальники - платники податку на прибуток (крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, неприбуткових установ (організацій) та платників податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 10 млн. грн. (так звані, "малюки"));

- новостворені - платники податку, які зареєстровані протягом звітного року;

- інші платники – "малюки" (платники податку на прибуток, у яких доходи, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, за останній річний звітний (податковий) період не перевищують 10 млн. грн.) та неприбуткові установи (організації).

Групи платників

Порядок звітування

Порядок сплати

Загальники

Декларацію подають раз у рік

щомісяця сплачують авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду, у розмірі не менше 1/12 нарахованої до сплати суми податку за попередній звітний (податковий) рік без подання податкової декларації

Новостворені

Вперше подають декларацію за результатами року, у якому підприємство стало платником податку на прибуток

сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році без подання податкової декларації за звітні (податкові) періоди (календарний квартал, півріччя та дев’ять місяців) та не сплачують авансового внеску

Інші платники

Декларацію подають раз у рік

сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до органів державної податкової служби за звітний (податковий) рік і не сплачують авансових внесків

ОСОБЛИВОСТІ СПЛАТИ:

1. Якщо загальник за підсумками І-го кварталу звітного року вийшов на нуль (або отримав збиток), то він МАЄ ПРАВО подати декларацію та фінансову звітність за І-й квартал. В такому разі платник податку:

- у ІІ-IV кварталах звітного року авансових внесків не сплачує;

- подає декларації за підсумками першого півріччя, трьох кварталів та за рік.

2. Загальник, який за підсумками минулого року вийшов на нуль або отримав збиток (звідси - не мав базового показника для визначення авансових внесків), а за підсумками І-го кварталу отримав прибуток, МАЄ ПОДАТИ податкову декларацію за перше півріччя, три квартали за звітний рік для нарахування та сплати податкових зобов’язань.

 

Порядок розрахунку АВАНСОВИХ ВНЕСКІВ з податку на прибуток

Дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається починаючи з місяця, наступного за місяцем, в якому визначено граничний строк подачі річної податкової декларації за попередній звітний (податковий) рік, до місяця подання податкової декларації за поточний звітний (податковий) рік. Вам все зрозуміло? Нам, відверто кажучи, - не дуже. Якщо відкинути ряд зауважень, то виходить, що 12-місячний період починатиметься березнем поточного року і закінчуватиметься лютим наступного року. Проте не зрозуміло, як визначати конкретну дату сплати авансового платежу.

Крім того, в Перехідні положення ПКУ внесено норму, за якою у січні - лютому 2013 року авансовий внесок з цього податку сплачують у розмірі 1/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за дев’ять місяців 2012 року, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Що маємо, читаючи цю норму буквально? Виходить, що вона поширюється як на загальників, так і на "малюків" (які згідно з п. 57.1 ПКУ цього не мають роботи). До того ж, незрозуміло, як після таких проплат в подальшому сплачувати податок!

Описаний порядок сплати податку на прибуток не дає можливості достеменно зрозуміти, як же на практиці його втілити. Нечіткість трактувань положень породжує ряд запитань, на які сподіваємося вже найближчим часом почути відповідь контролерів. Інша справа - навіщо такі зміни, якщо під кожне слово в ПКУ потрібне роз’яснення...

 

Податок на доходи фізосіб

З 12.08.2012 р.:

1) встановлено, що НЕ підлягають оподаткуванню податком суми коштів, виплачені роботодавцем за договорами довгострокового страхування життя або недержавного пенсійного забезпечення, якщо їх сума в межах такого вартісного інтервалу:

а) не перевищує 15% нарахованої роботодавцем суми заробітної плати протягом кожного звітного місяця, за який вноситься страховий платіж (страховий внесок, страхова премія) або сплачується пенсійний внесок, внесків до фондів банківського управління;

б) не більше 5 розмірів мінімалки, у розрахунку за місяць за сукупністю вищезгаданих внесків (зміни до пп. "в" п. 164.2.16 ПКУ);

2) прописується, що сума доходу у вигляді дивідендів з іноземним джерелом їх виплат включаються до загального річного оподатковуваного доходу платника податку, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковуються за ставкою 5% (пп. 170.11.1 ПКУ).

 

Єдиний податок

Перейдемо до спрощеної системи, в ній теж з’явилися радикальні зміни, які ми втілили в таблицю. Так, з 12.08.2012 р. введено дві нових групи спрощенців:

Платник податку

Критерії єдиноподат-ників

Особливості діяльності

Основна ставка податку

Додаткова ставка податку

Звітний період та строки сплати

5 група (для фізосіб)

 

кількість найманих працівників - не більше 20 осіб;

 

обсяг доходу не перевищує 20 млн. грн.

 

Здійснюють будь-які види діяльності, крім тих, які заборонені платникам єдиного податку

7% від доходу - для платників ПДВ;

 

10% від доходу - для неплатників ПДВ

15%:

1) від суми перевищення граничного обсягу доходу, який дає право застосовувати спрощену систему;

 

2) доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж грошовий;

 

3) доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Звітний період – квартал.

 

Строк сплати ЄП – протягом 10 календарних днів після граничного строку подання декларації

6 група (для юросіб)

середньооблі-кова кількість працівників - не більше 50 осіб;

 

обсяг доходу не перевищує 20 млн. грн.

 

Подвійний розмір ставок (тобто 14% або 20% відповідно)

встановлюється до:

 

1) суми перевищення обсягу доходу, який дає права застосовувати спрощену систему;

 

2) доходу, отриманого при застосуванні іншого способу розрахунків, ніж грошовий;

 

3) доходу, отриманого від здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування.

 

2012 http://www.dpcenter.com.ua - Дебет Плюс Центр