Вы здесь

20 мая - Новости законодательства май 2013 г

 

БОРОТЬБА З КОРУПЦІЄЮ

Корупція: відповідальність навіть за наміри...

На основі законопроекту N 2802 від 15.04.2013 р. прийнято, підписано та вже оприлюднено закон, що набирає чинності з 18 травня цього року. З цієї дати значно посилиться відповідальність за корупційні злочини.

Поняття "хабар" замінено іншим - "неправомірна вигода". Цей термін для Кримінального кодексу не новий, але його зміст було дещо відкориговано.

Причім якщо раніше злочином вважалося одержання, пропозиція та давання хабара, то тепер каратимуть ще й за прийняття службовою особою пропозиції чи обіцянки надати їй або третій особі неправомірну вигоду.

Крім того, тепер до суб'єктів відповідальності за корупційні правопорушення відносяться не тільки посадові особи, а й звичайні працівники юросіб - у разі одержання ними неправомірної вигоди, або одержання від них держслужбовцями (і особами, що прирівняні до них), або за участю цих осіб іншими особами неправомірної вигоди.

Детальніше про нововведення у боротьбі з корупцією в Україні читайте у статті Ганни Степанець "Корупція: відповідальність навіть за наміри...".

------------------------

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо приведення національного законодавства у відповідність із стандартами Кримінальної конвенції про боротьбу з корупцією" (N 221-VII від 18.04.2013 р.) Дата набрання чинності: 18.05.2013 р. Офіційне опублікування: "Голос України" N 90 від 17.05.2013 р.

 

ЗАХИСТ ПЕРСОНАЛЬНИХ ДАНИХ

Бази персональних даних: реєстрація скасовується?

Нещодавно ми сповіщали вас про те, що у першому читанні прийнято урядовий законопроект N 2282 від 12.02.2013 р. щодо удосконалення системи захисту персональних даних. Але подальшого розгляду цього документа так і не відбулося. Натомість 14 травня Верховна Рада прийняла закон на основі іншого проекту (N 2836 від 17.04.2013 р.), авторами якого є група депутатів. Цей проект частково повторює норми урядового, але містить ще більш кардинальні зміни. В разі підписання його Президентом, з 1 січня 2014 року правила захоплюючої гри "Всі на захист персональних даних!", в яку вже більше двох років змушена грати вся країна, суттєво зміняться.

1. Припинить своє існування така установа як ДСЗПД (Держслужба України з захисту персональних даних). Повноваження з регулювання цієї сфери, включаючи проведення перевірок, покладатимуться на Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (друга назва цієї посади – "омбудсмен").

2. Зовсім зникне таке поняття як "реєстрація баз персональних даних". Разом із цим мають бути знищені всі заяви на реєстрацію таких баз, подані до 01.01.2014 р., а також має бути ліквідовано Державний реєстр баз ПД з видаленням даних, які в ньому містяться. Важко повірити, що всеукраїнський ажіотаж, викликаний намаганням дотриматися норм Закону про ЗПД (N 2297-VI від 01.06.2010 р.) та не потрапити під значні санкції, виявився лише "навчальною тривогою"...

Натомість з’явиться новий обов’язок для володільців ПД - повідомляти омбудсмена про обробку ПД, яка становить особливий ризик для прав і свобод суб'єктів персональних даних (нагадаємо, що володілець ПД - це той, хто обробляє дані, а суб’єкт ПД - той, чиї дані обробляються). Що це за обробка, та на кого конкретно покладається обов’язок повідомляти, має визначити Уповноважений ВР з прав людини протягом першого кварталу 2014 року. Тоді ж він затвердить форму та порядок такого повідомлення.

Повідомлення має відбутися протягом 30 робочих днів з дня початку такої обробки, а упродовж 10 робочих днів треба сповіщати про кожну зміну відомостей, що підлягають повідомленню.

3. Якщо зараз кожна юрособа має визначати відповідальну особу (або структурний підрозділ), що організовує роботу, пов'язану із захистом ПД, то з 01.01.2014 р. це мають робити лише ті підприємства, що здійснюють обробку даних, яка становить особливий ризик для прав і свобод суб'єктів ПД.

4. Відповідальність у сфері ЗПД теж зазнає змін (ст. 18839, 18840 КпАП). Так, наприклад, скасують шалені штрафи за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення суб'єкта ПД про його права у зв'язку із включенням його даних до бази ПД (3400 - 6800 грн, а якщо воно вчинено повторно протягом року 6800 - 11900 грн).

Натомість, розміри інших штрафів зростуть до 34 000 грн (наприклад, за вчинене повторно протягом року неповідомлення або несвоєчасне повідомлення омбудсмена про обробку ПД).

------------------------

Проект Закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення системи захисту персональних даних" (N 2836 від 17.04.2013 р.)

 

ПОДАТКОВА НАКЛАДНА

Хоч великі, хоч маленькі літери – головне так, як у статутних документах

У своєму листі N 534/6/15-3115 від 15.01.2013 р. податківці писали, що в полях "Найменування продавця" та "Найменування покупця" податкової накладної (далі – ПН) назва юридичної особи повинна відповідати назві, зазначеній у статутних документах з відповідним відображенням розміру літер такої назви.

Наразі на офіційному веб-порталі ДПС розміщена інформація, що в полях "Найменування продавця" та "Найменування покупця" ПН має зазначатися назва юридичної особи, яка відповідає назві, вказаній у статутних документах. При цьому розмір літер у назві такої юридичної особи може бути відображено в ПН як великими літерами, так і великими та маленькими літерами, якщо назва повністю співпадає з зазначеною у статутних документах.

Тож виходить, що розмір літер все-таки не має значення.

----------------------

За інформацією з офіційного веб-порталу ДПС України

 

ЗАРОБІТНА ПЛАТА

На індексацію зарплати не поширюється строк давності при зверненні працівника до суду про її стягнення

Судді наголошують, що індексація зарплати є складовою частиною заробітної плати (точніше – додатковою). А згідно з ч. 2 ст. 233 КЗпП стягнення невиплаченої зарплати строком давності не обмежується. Тому, у разі порушення законодавства про оплату праці в частині її виплати, працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому індексації без обмеження будь-яким строком.

----------------------

Лист Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ N 708/0/4-13 від 07.05.2013 р.

ЄДИНИЙ СОЦВНЕСОК

ПФУ: спрощенці - пенсіонери за вислугою років не звільняються від сплати ЄСВ

Пенсійники відзначають, що фізособи-підприємці, які отримують пенсію за вислугу років відповідно до Закону N 1788-XII від 05.11.91 р., не звільняються від сплати ЄСВ.

В той же час нагадуємо, що звільняються від сплати ЄСВ за себе тільки ті фізособи-спрощенці, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують пенсію чи соціальну допомогу (ст. 4 Закону N 3609-VІ від 07.07.2011 р.). Такі особи можуть бути платниками ЄСВ лише за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.

----------------------

Лист Пенсійного фонду України N 28478/Д-4 від 10.01.2013 р

ІНДЕКС ІНФЛЯЦІЇ

Індекс інфляції у квітні 2013 року

За даними Державного комітету статистики України, індекс споживчих цін на товари та послуги (індекс інфляції) у квітні 2013 р. становив 100,0%, з початку року – 100,1 %.

 

 

2012 http://www.dpcenter.com.ua - Дебет Плюс Центр