Вы здесь

12 июня - Новости законодательства май 2013 г

Лист Міндоходів від 29.04.2013 р. №1883/6/99-99-19-04-01-15

Міндоходів зазначило, що в полях "Найменування продавця" та "Найменування покупця" податкової накладної повинна зазначатися назва юрособи, яка відповідає назві, зазначеній в статутних документах такої особи.

При цьому розмір літер у назві такої юрособи може бути відображено в податковій накладній як великими літерами, так і великими літерами та маленькими літерами, якщо назва повністю співпадає із зазначеною у статутних документах.

Невідповідність розміру літер, якими в податковій накладній зазначені найменування продавця та найменування покупця, розміру літер назв, зазначених в статутних документах таких осіб, не є підставою визнавати вказану накладну такою, що заповнена з порушенням, за умови дотримання інших вимог заповнення податкової накладної.

 

ДОПОМОГА У ЗВ’ЯЗКУ З ВАГІТНІСТЮ ТА ПОЛОГАМИ

 

Президент ставить крапку – декретні обкладаються єдиним соцвнеском

 

Президент повернув з підписом Закон, який вже викликав шквал емоцій в суспільстві. Однак зізнаємося, доля цього документа була вирішена ще 18 грудня 2012 року, коли у Верховній раді було зареєстровано законопроект за N 1117. Спитаєте чому? Тому, що його ініціатором був М.Я. Азаров, творіння якого рухаються в кабінетах ВРУ, як і його автомобільний кортеж на дорогах: без перешкод, за своїми правилами, без будь-яких обмежень...

Тепер безпосередньо щодо коментованого документа. Серед найважливіших змін:

1) допомога у зв’язку з вагітністю та пологами обкладатиметься єдиним соцвнеском. Роботодавці будуть змушені проводити нарахування на декретні за ставкою 33,2%, а за рахунок матусь бюджет отримає 2% їх кровних і таких потрібних, особливо в цей період, грошей;

2) до пенсійного страхового стажу включатиметься час перебування у відпустці по вагітності та пологах.

Прикро, але наслідки таких змін для жіночої половини далеко не райдужні, і ось чому:

- роботодавці прагнутимуть уникнути "зайвих" витрат у вигляді нарахування єдиного соцвнеску на декретні. А це вони можуть робити шляхом: неприйняттям на роботу майбутніх мам (жінок дітородного віку); якщо такі працюють на підприємстві, то всіляко намагатимуться розпрощатися з молодими жінками; відшукуватимуть шляхи, як "повісити" на тендітні плечі жінок-працівниць додатково ще 33,2% єдиного соцвнеску. Безперечно, мова йде про недобросовісних роботодавців, але такі є, і, на жаль, їх немало. Головне - пам’ятайте про свої права і намагайтеся їх відстояти. Не виходить – шукайте правди в судах. Зазвичай вони стоять на боці жінок;

- навіть частково не покриває вищевказаний негатив те, що до страхового стажу потрапить час перебування матусі у відпустці по вагітності та пологах. Тим більше, що до того часу, коли нинішня мама вийде на пенсію, наше законодавство може котрий раз переписатися!

Незважаючи на вищесказане, хочеться побажати жінкам: народжуйте, адже діти – це квіти нашого життя! А чим більше буде таких квітів навколо нас – тим приємніше буде нашій душі зараз і спокійніше в старості!

------------------------

Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо призначення та індексації пенсії" (N 231-VII від 14.05.2013 р.) Офіційне опублікування: "Голос України" N 105 від 07.06.2013 р. Дата набрання чинності:  01.07.2013 р.

 

 

РОЗВАЖАЛЬНА ДІЯЛЬНІСТЬ

 

Держава подбала про здоров'я та моральність неповнолітніх

 

ВРУ заборонила дітям віком до 16 років з 22 до 6 години перебувати у розважальних закладах та закладах громадського харчування без присутності хоча б одного з батьків чи іншого законного представника дитини або особи, яка її супроводжує і несе за неї персональну відповідальність.

Нагадаємо, що визначення діяльності у сфері розваг закріплено у п. 14.1.46 ПКУ.

Виходячи з цього визначення, під заборону потрапили: нічні клуби, більярди, боулінги, інтернет-кафе, численні паби та бари тощо. Водночас зазначена заборона не поширюється на заклади культури, зокрема, театри, кінотеатри, будинки культури та ін.

Власники відповідних закладів та уповноважені ними особи отримали законне право у нічний час вимагати у відвідувачів документи, що підтверджують досягнення ними 16-річного віку.

За недотримання зазначених вимог закону власники чи посадові особи розважальних закладів каратимуться штрафом у розмірі від 20 до 50 НМДГ (340-850 грн), за порушення, вчинене повторно – від 50 до 100 НМДГ (850-1700 грн).

Отже, з моменту набрання чинності нововведеннями, бажаючим проводити у своєму закладі, скажімо, випускні вечори, варто заздалегідь заручитися списком дітей віком до 16 років, які будуть присутні на заході, із зазначенням осіб, що супроводжуватимуть дітей і нестимуть за них персональну відповідальність.

------------------------

Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо порядку перебування дітей у закладах, у яких провадиться діяльність у сфері розваг, або закладах громадського харчування у нічний час" (N 243-VII від 16.05.2013 р.) Офіційне опублікування: "Голос України" N 105 від 07.06.2013 р. Дата набрання чинності: 08.06.2013 р.

 

ВІДПУСТКИ

 

Корисні поради щодо розрахунку компенсації за невикористану відпустку

 

Мінсоцполітики присвятило своє роз’яснення порядку виплати компенсації за невикористану відпустку. У компетентності наших читачів ми не маємо сумнівів, тож цитувати лист з роз’ясненням не будемо. Проте пропонуємо вам намотати на вус декілька порад від фахівців Мінсоцполітики:

1) тривалість днів щорічної основної відпустки розраховується пропорційно відпрацьованому часу в два етапи:

- визначається кількість днів щорічної відпустки, які припадають на один календарний день без урахування святкових і неробочих днів у цілому за рік (24 к.д. відпустки/(366 к.д. – 10 с.д.) = 0,0674 к.д.);

- одержаний результат множиться на кількість календарних днів (без урахування святкових і неробочих днів), відпрацьованих працівником у робочому періоді. Наприклад, якщо працівник відпрацював лише 23 дні, матимемо 0,0674 к.д. х 23 к.д. ≈ 1,55 к.д. Тобто, враховуючи правила округлення, про які скажемо далі, роботодавець має компенсувати працівнику 2 дні щорічної основної відпустки.

Незважаючи не деякі арифметичні погрішності авторів листа, такий підхід до розрахунку тривалості щорічної основної відпустки вирізняється своєю точністю. А звідси, ви ніколи не образите свого працівника і ніколи не залишите "в мінусі" підприємство;

2) при округленні застосовуємо наступне правило: 0,5 і більше десятих округляється до більшого цілого числа, тобто до 1 календарного дня.

------------------------

Лист Міністерства соціальної політики України N 321/13/84-13 від 27.03.2013 р.

                                                                                                                                                                                

ПОДАТКОВА НАКЛАДНА

 

І таке буває... В заяві зі скаргою на постачальника допустили помилку: податкова вам цього не пробачить!

 

Контролери констатують: заява зі скаргою з помилками не дає права покупцю на включення сум ПДВ до складу податкового кредиту. Виправити самостійно виявлені помилки при заповненні заяви ПДВшник має можливість виключно до закінчення граничного строку подання податкової декларації за звітний період. Для цього податківці радять подати звітну нову податкову декларацію, до якої додати, зокрема, звітну нову заяву зі скаргою з виправленими показниками. Подання заяви разом з уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок законодавчо не передбачено.

Звернемо увагу, що контролери продовжують наполягати на необхідності подання заяви зі скаргою на постачальника разом з податковою декларацією з ПДВ за звітний період, в якому відбувся факт сплати податку постачальнику або факт отримання товарів/послуг, що підтверджується відповідними документами (тобто за період, в якому виписана податкова накладна). Ми з таким висновком не погоджуємося, адже ПКУ (а саме, п. 201.10 ПКУ) не містить такого обмеження терміну подання заяви зі скаргою.

------------------------

За інформацією з Єдиної бази податкових знань

 

ВІДРЯДЖЕННЯ

 

Добові не зменшуються, якщо у рахунок за проживання включено харчування

 

Якщо у рахунок оплати вартості проживання у готелі або до проїзних документів включено вартість харчування, то підприємства (небюджетники) мають право включити до складу витрат всю суму. Звичайно, що за умови документального підтвердження цих витрат. При цьому, зменшення добових на вартість харчування, яку включено до рахунку на проживання, в ПКУ не передбачено.

------------------------

За інформацією з Єдиної бази податкових знань

 

СУДОВА ПРАКТИКА

 

Фіктивність правочинів: судова практика

 

"Бібліотека" підприємця поповнилась черговими цікавими судовими рішеннями на користь платників податків.

Так, розглядаючи справу про скасування податкового повідомлення-рішення, винесеного внаслідок визнання правочинів нікчемними (фіктивними), а операцій – безтоварними, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що договір не можна вважати фіктивним, якщо хоча б одна із його сторін виконала свої договірні обов'язки.

Подібну позицію займають не тільки адміністративні, а й господарські суди. Зокрема, у своєму рішенні (N 910/1415/13 від 26.02.2013 р.) Господарський суд м. Києва зазначив, що якщо при укладенні договору одна сторона діяла лише для вигляду, а інша - намагалася досягти правового результату, такий договір не можна визнати фіктивним.

Така судова практика, безумовно, є позитивним кроком на шляху до розв’язання подібних спорів і відповідає справедливому принципу, відповідно до якого добросовісний платник податку не повинен розплачуватися за неправомірні дії чи наміри свого контрагента.

------------------------

Ухвала Вищого адміністративного суду України N К/9991/13332/12 від 13.11.2012 р.

 

Календарний рік чи 12 місяців?

ВСУ роз’яснив порядок обчислення періодів при застосуванні РРО

 

Діюче законодавство зобов'язує підприємців застосувати РРО при перевищенні граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів. Такий розмір визначається в залежності від форм та умов здійснення госпдіяльності і становить 75 000 грн або 200 000 грн на один структурний підрозділ (пункт продажу товарів, надання послуг). Зазначені обмеження встановлено урядовою постановою N 1336 від 23.08.2000 р.

Звертаємо увагу, що цей річний обсяг повинен обчислюватися за календарний рік, а не за будь-які 12 місяців за вибором податкового органу.

При цьому календарний рік - це проміжок часу з 1 січня по 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів.

Про це зазначив Верховний Суд України у своїй постанові від 16.04.2013 р. у справі за позовом підприємства до ДПІ про скасування рішення про застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про РРО.

------------------------

Постанова Верховного Суду України N 21-94а13 від 16.04.2013 р.

 

ІНДЕКС ІНФЛЯЦІЇ

 

Індекс інфляції у травні 2013 року

 

За даними Державного комітету статистики України, індекс споживчих цін на товари та послуги (індекс інфляції) у травні 2013 р. становив 100,1%, з початку року – 100,2 %.

2012 http://www.dpcenter.com.ua - Дебет Плюс Центр