Вы здесь

Новости законодательства - февраль 2012 г

ЗАХИСТ ПЕРСОНАЛЬНИХ ДАНИХ - Перенесено термін запровадження відповідальності у сфері захисту персональних даних

Нагадаємо, що з 1 січня 2012 р. відповідно до норм Закону України N 3454-VI від 02.06.2011 р. за правопорушення у сфері захисту персональних даних було запроваджено суттєві адміністративні санкції, а також посилено кримінальну відповідальність. Зокрема, за ухилення від держреєстрації бази персональних даних юросіб чи фізосіб – СПД можуть оштрафувати на суму від 8500 до 17000 грн., за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення суб'єкта персональних даних про його права, мету збору цих даних та осіб, яким ці дані передаються – на суму від 5100 до 6800 грн.

Однак запровадження таких значних санкцій є нелогічним при існуванні досить нерозвиненої системи держреєстрації баз персональних даних. Відсутність роз'яснювальної нормативної бази, територіальних відділень органу держреєстрації (усі заяви щодо реєстрації баз з усіх куточків України мають подаватися до Державної служби з питань захисту персональних даних, що розташована у м. Києві) тощо, значно ускладнюють процес відповідної реєстрації.

Вірним рішенням нормотворців в існуючій ситуації стало прийняття закону, що передбачає перенесення строку введення в дію каральних санкцій на півроку – до 1 липня 2012 р. Отже, ще деякий час суб'єкти підприємницької діяльності можуть не турбуватися щодо проведення перевірок у сфері захисту персональних даних. Що ж стосується держорганів, то, сподіваємось, їм буде достатньо даного періоду для вдосконалення системи держреєстрації та контролю у даній сфері.

------------------------

Закон України "Про внесення змін до розділу II Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення відповідальності за порушення законодавства про захист персональних даних" щодо перенесення терміну введення в дію" (N 4343-VI від 13.01.2012 р.)

 

ЗВІТНІСТЬ З ПДФО - Ще не встигли чорнила висохнути на Декларації про майновий стан і доходи, як з'явилась її нова редакція...

Не так давно Мінфін познайомив нас з Декларацією про майновий стан і доходи (наказ N 1395 від 07.11.2011 р.). Її поява – дійство давно очікуване. А ось на те, що її форма так швидко отримає "нове обличчя", мало хто очікував. Та все ж, констатуємо:

форму декларації про майновий стан і доходи викладено у новій редакції;

внесено зміни до Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи. У самій декларації зникли два розділи:

IХ "Відомості про вклади у банках, цінні папери та інші активи";

X "Зобов'язання фінансового характеру та інші видатки".

Крім того, поменшало і додатків до неї. Так, нині діючі додатки до декларації 2, 3 та 5 об'єднано в один – додаток 2 (Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого (рухомого) майна та/або від надання нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) та/або в результаті прийняття у спадщину чи дарунок майна). Тож, нову форму доповнюють вже не 9, а 7 додатків.

На даний час оновлена форма ще не набрала чинності. Але скоріш за все, фізособи-НЕпідприємці звітуватимуть за 2011 рік (до 1 травня 2012 р.) вже за новою формою декларації.

----------------------

Наказ Міністерства фінансів України "Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України" N 84 від 03.02.2012 р. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 03.02.2012 р. за N 167/20480 Дата набрання чинності: з дня офіційного опублікування.

 

ДЕКЛАРАЦІЯ З ПОДАТКУ НА ПРИБУТОК - Декларацію з податку на прибуток доповнено новим додатком

Як і очікувалося, форму податкової декларації з податку на прибуток доповнено новим додатком. Нагадаємо, що Закон N 4014-VI від 04.11.2011 р. вніс зміни до п. 152.3 ПКУ. За ними, платники податку разом з відповідною декларацією подають в податкову перелік доходів та витрат платника податку в розрізі контрагентів - платників єдиного податку.

виконання цієї норми Мінфін вніс корективи зразу до 3-х декларацій: "основної", страховика та декларації про результати спільної діяльності без створення юрособи. Всі їх доповнено новим додатком з оптимістичною назвою "ОК". Додаток складається з двох розділів наступного змісту:

 

Розділ I. Перелік доходів у розрізі контрагентів – платників єдиного податку

 

N з/п

Фізичні особи – підприємці

П.І.Б. платника

Реєстраційний номер облікової картки / серія та номер паспорта

Загальна сума без ПДВ

1

2

3

4

 

 

 

 

….

 

 

 

Усього:                          Х                                                               Х

 

 

Юридичні особи – суб’єкти господарювання

 

Найменування платника

Код за ЄДРПОУ

Загальна сума без ПДВ

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

Усього:                         Х                                                                   Х

 

Разом:                           Х                                                                   Х

 

 

Розділ II. Перелік витрат у розрізі контрагентів – платників єдиного податку

 

N з/п

Фізичні особи – підприємці

П.І.Б. платника

Реєстраційний номер облікової картки / серія та номер паспорта

Загальна сума без ПДВ

1

2

3

4

 

 

 

 

….

 

 

 

Усього:                                  Х                                                            Х

 

 

Юридичні особи – суб’єкти господарювання

 

Найменування платника

Код за ЄДРПОУ

Загальна сума без ПДВ

1

2

3

4

 

 

 

 

 

 

 

Усього:                                 Х                                                            Х

 

Разом:                                   Х                                                            Х

 

 

Отже, за І квартал 2012 р. доведеться звітувати з податку на прибуток за новою, але вже оновленою формою, затвердженою наказом Мінфіну N 1213 від 28.09.2011 р., з урахуванням змін, унесених коментованим наказом.

----------------------

Наказ Міністерства фінансів України "Про внесення змін до деяких наказів Міністерства фінансів України" N 1684 від 21.12.2012 р. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 25.01 2012 р. за N 111/20424 Дата набрання чинності: з дня офіційного опублікування.

 

ЗВІТНІСТЬ ДО ФОНДУ НЕПРАЦЕЗДАТНОСТІ - За І квартал 2012 р. звітуємо перед фондом непрацездатності за оновленою формою звіту Ф4-ФСС з ТВП

Фонд непрацездатності виклав у новій редакції форму звіту Ф4-ФСС з ТВП. Виходячи з цього, підкориговано і сам порядок його заповнення. Внесеними змінами деякі рядки таблиці І "Розрахунки по коштах загальнообов'язкового державного соціального страхування" згорнуто (наприклад, показники рядка "Нараховано за актами перевірок"), інші – навпаки розгорнуто (наприклад, деталізовано показник рядка "Перераховано з початку року").

Що ж до форми звіту Ф14-ФСС з ТВП, то вона залишилася без змін.

Коментована постанова набирає чинності з дня її офіційного опублікування, проте вперше звітувати за оновленою формою потрібно починаючи зі звіту за І квартал 2012 р.

----------------------

Постанова правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності N 56 від 16.11.2011 р. Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 01.02.2012 р. за N 161/20474 Дата набрання чинності: з дня офіційного опублікування.

 

ПОДАТКОВИЙ КРЕДИТ - Податкова змінила свою позицію щодо запізнілих податкових накладних

Ще за часів правління Закону про ПДВ склалася така ситуація, що для відображення податкового кредиту за запізнілими податковими накладними необхідно було підтвердити факт такого запізнення. На думку податківців, таким підтвердженням мав бути поштовий конверт із датою його отримання.

Теоретично, із набранням чинності норм ПКУ цю проблему нібито було розв'язано. Адже згідно з абз. 3 п. 198.6 ПКУ за платником податку залишається право на включення до податкового кредиту суми ПДВ за запізнілими податковими накладними протягом 365 календарних днів з дати їх виписки. Як бачимо, про ніяке підтвердження у нормі не йдеться! Та незважаючи на це, фіскали і далі вимагали документального підтвердження запізнення (див., наприклад, лист ДПАУ N 4905/7/16-1517-10 від 22.02.2011 р. Ця вимога також була прописана і в п. 40 Пам'ятки про адміністративні процедури виписування, видачі і отримання податкових накладних, надісланої листом ДПАУ від 06.04.2011 р. N 9497/7/16-1517, але її не так давно було відкликано).

І ось нарешті у поглядах податківців дещо змінилося! У коментованому листі вони вже не вимагають підтвердження такого запізнення. Тобто, платник податку має право включити до складу податкового кредиту звітного періоду отримані податкові накладні, якщо з дати їх виписки не минуло 365 календарних днів (а для платників, які застосовують касовий метод, - 60 календарних днів з дати оплати отриманих товарів). Також контролери виділили ряд вимог, що повинні виконуватися одночасно з цим.

Згідно з ними податкові накладні мають бути:

- оформлені у відповідності з вимогами Порядку заповнення податкової накладної (наказ Мінфіну N 1379 від 01.11.11 р.);

- зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- отримані в порядку, визначеному ПКУ; - взяті на облік згідно з правилами податкового та бухгалтерського обліку.

----------------------

Лист Державної податкової служби України N 1120/7/15-3417-22 від 13.01.2012 р.

 

ЛІКАРНЯНІ - Приватні лікарні зможуть видавати листки непрацездатності

МОЗ вніс корективи до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян (N 455 від 13.11.2001 р.). Цим документом дозволили видавати листки непрацездатності лікуючим лікарям закладів охорони здоров'я незалежно від форми власності та лікарям, що провадять господарську діяльність з медичної практики як фізособи – підприємці.Іншими словами, дозволили видавати лікарняні листи приватним лікарням та приватним лікарям.

У свою чергу, уточнено норму, за якою видача документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність, не може бути платною послугою в закладах охорони здоров'я незалежно від форми власності. Як бачимо, ця норма не поширюється на лікарів – підприємців.

Серед інших змін можна виділити наступні:

- особам, які проходять діагностичне обстеження в закладах охорони здоров'я, за відсутності ознак тимчасової непрацездатності, має видаватися відповідна довідка довільної форми (засвідчена підписом завідувача відділення та печаткою лікувально-профілактичного закладу);

- приведено у відповідність до інших нормативно-правових актів про соціальний захист дітей-інвалідів порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність у зв'язку з доглядом за дитиною-інвалідом до 18 років (зараз – до 16 років);

- уточнено, що направлення хворого для огляду до медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) здійснюється при наявності стійкого чи необоротного характеру захворювання, а також у тому разі, коли хворий був звільнений від роботи протягом чотирьох місяців безперервно з дня настання тимчасової непрацездатності чи протягом п'яти місяців у зв'язку з одним і тим самим захворюваннямабо його ускладненнями за останні дванадцять місяців.

------------------------

Наказ Міністерства охорони здоров'я України "Про затвердження Змін до Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян" (N 882 від 06.12.2011 р.) Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 02.02.2012 р. за N 163/20476 Дата набрання чинності: з дня офіційного опублікування.

 

ІНДЕКС ІНФЛЯЦІЇ - Індекс інфляції в січні 2012 р.

За даними Державного комітету статистики України, індекс споживчих цін на товари та послуги (індекс інфляції) у січні 2012 року до попереднього місяця становив 100,2%.

 

Мінфін

- вніс зміни до Інструкції з бухгалтерського обліку ПДВ (наказ N 1753 від 27.12.2011 р.);

 

ДПСУ

- звернула увагу на механізм виплати сільськогосподарським товаровиробникам компенсації за продані ними молоко і м'ясо в живій вазі (лист N 3213/7/15-3117 від 02.02.2012 р.);

- проінформувала про особливості реєстрації платниками ПДВ суб'єктів господарювання, які з 01.01.2012 р. обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності (лист N 2955/7/18-3117 від 31.01.2012 р.);

- пояснила порядок відображення витрат, понесених платником податку на прибуток на придбання цінних паперів (лист N 4807/6/15-1415, N 150/2/15-1410 від 05.11.2011 р.);

- зупинилась на особливостях заповнення податкового розрахунку збору за користування радіочастотним ресурсом України (лист N 3629/7/15-2117 від 07.11.2012 р.);

- встановила терміни видачі довідок про валютні цінності (лист N 2351/7/22-3317 від 25.01.2012 р.);

 

Мінсоцполітики

- приділило увагу порядку обчислення середньої зарплати для оплати часу відпусток.Зокрема, наголосило, що лише премії включаються в заробітну плату того місяця, на який вони припадають згідно з розрахунковою відомістю, всі інші виплати мають враховуватися в ті місяці, за які їх здійснено (лист N 1105/13/81-11 від 09.12.2011 р.);

- зупинилось на питанні можливості роботи повний робочий день працівникам, яким встановлена інвалідність (лист N 376/13/133-11 від 28.12.2011 р.);

 

ПФУ

- пояснив, чи потрібно нараховувати єдиний соцвнесок на суми компенсації за несвоєчасну виплату заробітної плати звільненим особам (лист N 18794/03-30 від 07.09.2011 р.);

 

ФСС з ТВП

- вніс зміни до Положення про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (постанова N 54 від 16.11.2011 р.).

    На верх страницы

---------------

Новини законодавства підготовлено експертами Компанії "Дінай", www.dinai.com

Відтворення матеріалу у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії "Дінай"

2012 http://www.dpcenter.com.ua - Дебет Плюс Центр