Вы здесь

Новости законодательства - март 2012 г

ПДВ-РЕЄСТРАЦІЯ - Хіт! Оновлено правила ПДВ-реєстрації "спрощенців"

Внесено зміни до Положення про реєстрацію платників ПДВ. Проте найсуттєвіші зміни присвячені особливостям подання реєстраційної заяви з ПДВ у разі обрання або переходу на спрощену систему оподаткування, зміни ставки єдиного податку або відмови від спрощеної системи оподаткування. Поглянемо на них:

1. У разі переходу осіб із спрощеної системи оподаткування, що не передбачає сплати ПДВ, на сплату інших податків і зборів, реєстраційна заява подається:

не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на сплату інших податків і зборів, якщо такі особи відповідають вимогам обов'язкової ПДВ-реєстрації(визначеним п. 181.1 ПКУ);

не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками ПДВ на добровільній основі (за умови виконання вимог п. 182.1 ПКУ).

2. Платники єдиного податку ІІІ або IV групи, що застосовують ставку єдиного податку в розмірі 5%, в яких обсяг постачання товарів (послуг) за останніх 12 календарних місяців сукупно перевищує 300 000 грн, можуть змінювати ставку єдиного податку на 3%. У цьому випадку реєстраційна заява подається не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому досягнуто 300-тисячного обсягу оподатковуваних операцій.

3. Неплатник ПДВ та єдиного податку може перейти на спрощену систему оподаткування із ставкою податку 3% (при дотриманні вимог реєстрації "єдиноподатником" та вимог обов'язкової (або добровільної) реєстрації "ПДВшником"). У цьому випадку реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, з якого така особа бажає перейти на сплату єдиного податку. Якщо податкова відмовила у ПДВ-реєстрації, така особа або відмовляється від спрощеної системи, або обирає ставку єдиного податку у розмірі 5%.

4. Якщо "єдиноподатники" І або ІІ групи перевищили лімітований обсяг доходу та одночасно відповідають вимогам, встановленим для ІІІ групи платників єдиного податку та вимогам обов'язкової або добровільної ПДВ-реєстрації, вони можуть перейти на застосування ставки єдиного податку у розмірі 3% + ПДВ. У цьому випадку реєстраційна заява подається одночасно із заявою про перехід на застосування ставки єдиного податку у розмірі 3% не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу.

5. Платники єдиного податку І групи можуть самостійно добровільно прийняти рішення про перехід на сплату єдиного податку із ставкою єдиного податку 3%, якщо така особа одночасно відповідає вимогам, встановленим для ІІІ групи, та критеріям обов'язкової (або добровільної) реєстрації. Реєстраційна заява подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку календарного кварталу, з якого така особа бажає перейти на сплату єдиного податку із ставкою 3%.

 

Крім того уточнено, що до 31.12.2012 р. спецрежимники можуть надавати дані про види економічної діяльності на основі національного класифікатора КВЕД-2005, але якщо в Єдиному державному реєстрі щодо заявника містяться відомості про види економічної діяльності на основі цього старого КВЕД. Після 31.12.2012 р. достовірність відомостей про види економічної діяльності сільгосппідприємства підтверджуватимуться витягом з Єдиного державного реєстру, який додається до заяви та містить відомості про види економічної діяльності сільськогосподарського підприємства на основі національного класифікатора КВЕД-2010.

 

ВАЖЛИВО! Викладено у новій редакції бланки документів:

Реєстраційна заява платника податку на додану вартість (форма N 1-ПДВ);

Заява про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (форма N 1-РС).

Змінено і бланк Свідоцтв про реєстрацію сільськогосподарських підприємств як суб'єктів спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість (форма N 2-РС). Але тут є цікавий нюанс: з метою економії бюджетних коштів до 01.01.2013 р. дозволили використовувати бланки, виготовлені до набрання чинності коментованим наказом.

------------------------

Наказ Міністерства фінансів України "Про затвердження Змін до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість" (N 144 від 10.01.2012 р.) Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2012 р. за N 319/20632 Дата набрання чинності: з дня офіційного опублікування.

 

ПОДАТКОВА ДЕКЛАРАЦІЯ З ПДВ - Внесено зміни до декларацій з ПДВ: "загальної" та переробного підприємства

Тільки за січень відзвітували за новою формою декларації з ПДВ, і вже вона зазнала змін…

В "загальній" декларації викладено в новій редакції рядок 16.3. Тепер у ньому відображатиметься "коригування податкового кредиту із постачання сільськогосподарської продукції або продукції власного виробництва переробного підприємства у митному режимі експорту (переноситься з рядка 12.3 декларації (скороченої) або рядка 12.3 декларації (переробного підприємства)) (+)".

Відповідно до цих змін, у декларації з ПДВ переробного підприємства з'явився рядок 12.3"коригування податкового кредиту в частині податку з товарів/послуг, вартість яких включена до вартості експортованої продукції (переноситься до рядка 16.3 декларації) (-)". Керуючись Порядком заповнення і подання податкової звітності з ПДВ, у ньому відображається сума ПДВ згідно з бухгалтерською довідкою, розрахована виходячи із фактично сплаченої (нарахованої) та включеної до податкового кредиту суми податку постачальникам товарів/послуг, визначених відповідно до п. 1 підр. 2 розділу XX ПКУ, вартість яких включена до вартості експортованої продукції власного виробництва.

В цій же декларації зазнав змін рядок 17. Тепер він зветься так: "Сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню (рядок 14 - рядок 16, позитивне значення) (рядок 17.1 + рядок 17.2) та спрямовується:

- 17.1 до спеціального фонду державного бюджету

- 17.2 на спеціальний рахунок".

Залишається тільки один момент: коли вперше звітувати за оновленою формою декларації? На це питання мав би безкомпромісно відповісти п. 46.6 ПКУ. Але, на жаль, його норми неоднозначні. Більш за все, офіційне оприлюднення коментованого наказу припаде на березень, тому тільки за перший весняний місяць звітуватимемо за оновленою формою. Отже, за лютий подаватимемо декларацію без врахування коментованих змін. Хоча хотілося б почути думку податківців з цього питання!

------------------------

Наказ Міністерства фінансів України "Про внесення змін до форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість" (N 143 від 10.02.2012 р.) Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.02.2012 р. за N 274/20587 Офіційне опублікування: "Офіційний вісник України" N 15 від 02.03.2012 р Дата набрання чинності: 02.03.2012 р.

 

ДІЯЛЬНІСТЬ ПФУ - Вводиться обслуговування громадян у ПФУ за принципом "єдиного вікна"

ПФУ затвердив Положення про організацію прийому та обслуговування громадян органами Пенсійного фонду України за принципом "єдиного вікна".

Одержувачем послуг виступає фіз- або юрособа, яка звертається за отриманням послуги та/або інформаційно-консультаційною підтримкою щодо надання послуги. Разом з тим, під послугою розуміють прийом та обслуговування застрахованих осіб, осіб, що перебувають на обліку в територіальних органах ПФУ як одержувачі пенсії, осіб, які мають право на призначення пенсії, страхувальників або уповноважених ними в установленому порядку осіб з метою вирішення питання, з яким вони звертаються до органів ПФУ.

Серед головних завдань підрозділу з обслуговування громадян є: надання методичної та консультаційної допомоги з питань дотримання законодавства про пенсійне забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного соцвнеску.

------------------------

Постанова Правління Пенсійного фонду України "Деякі питання удосконалення прийому та обслуговування осіб, що звертаються до органів" (N 4-3 від 21.02.2012 р.) Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27.02.2012 р. N 314/20627 Дата набрання чинності: з дня офіційного опублікування.

 

ПОКАЗНИК СЕРЕДНЬОЇ ЗАРПЛАТИ - Затверджено показник середньої зарплати за грудень та за 2011 рік, який буде застосовуватися при призначенні пенсії

Розмір середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу за груденьсклав 2727 грн. 94 коп. і за 2011 рік - 2370 грн. 53 коп.

Даний показник буде застосовуватися при визначенні коефіцієнта заробітної плати за грудень та за 2011 р. для призначення пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (N 1058-IV від 09.07.2003 р.).

 

КЛАСИФІКАЦІЯ ТОВАРІВ ЗГІДНО З УКТ ЗЕД - Затверджено новий Порядок прийняття попередніх рішень про класифікацію товарів згідно з УКТ ЗЕД

З-під пера фахівців Мінфіну вийшов оновлений Порядок прийняття попередніх рішень про класифікацію та кодування товарів згідно з УКТ ЗЕД (до дати набрання чинності коментованим документом слід керуватися наказом ДМСУ N 238 від 04.04.2005 р.).

Нагадаємо, що попереднє рішення - документ установленої форми, який приймається за результатами розгляду звернення заявника митними органами (перелік яких визначає ДМСУ) або структурним підрозділом ДМСУ, відповідальним за здійснення контролю за класифікацією товарів згідно з УКТ ЗЕД. У свою чергу, заявником попереднього рішення виступає суб'єкт зовнішньоекономічної діяльності.

Попереднє рішення приймається стосовно товарів, які є об'єктом зовнішньоекономічного договору (контракту) до моменту їх доставки митному органу для здійснення процедур митного контролю та митного оформлення. Таке рішення діє протягом 3-х років з дня його прийняття, якщо воно не втратило чинності або не було відкликане.

Для одержання попереднього рішення заявник має направити до Структурного підрозділу або уповноваженого митного органу письмове звернення про прийняття попереднього рішення про класифікацію та кодування товару згідно з УКТЗЕД щодо одного найменування (артикула) товару за формою, наведеною в додатку 1 до коментованого документа.

До такого звернення необхідно додати:

- зовнішньоекономічний договір (контракт);

- технічні умови, технологічні схеми виготовлення товару (за наявності);

- фотографії, креслення товару (за наявності);

- дозволи й сертифікати уповноважених державних органів (за наявності);

- специфікації, каталоги та паспортні дані про товар виробника (за наявності);

- сертифікати походження товару, дозволи, маркувальні етикетки (за наявності).

Разом з цим для встановлення додаткових характеристик і властивостей товару до звернення за потреби можуть додаватися зразки товару.

Документи подаються у вигляді оригіналів або їх копій, завірених у встановленому законодавством порядку. Якщо оригiнали документiв складено iноземною мовою, заявник має забезпечити їх переклад на українську мову. Строк прийняття попереднього рішення – 30 днів з дня реєстрації звернення. Однак керівник (або його заступник) структурного підрозділу (уповноваженого митного органу) може продовжити цей строк, але не більше ніж на 15 календарних днів.

Для довідки! Попередньо прогнозується, що коментований наказ буде опублікований в "Офіційному віснику України" N 16 від 05.03.2012 р.

------------------------

Наказ Міністерства фінансів України "Про затвердження Порядку прийняття попередніх рішень про класифікацію та кодування товарів згідно з УКТЗЕД" (N 1740 від 27.12.2011 р.) Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 08.02.2012 р. за N 193/20506 Дата набрання чинності: через 10 днів після офіційного опублікування

 

КРАЇНА ПОХОДЖЕННЯ ТОВАРІВ - Визначення країни походження товару відповідно до критеріїв достатньої обробки

Нагадаємо, що у середині минулого року Законом N 3592-IV Україна ратифікувала Угоду про Правила визначення країни походження товарів у Співдружності Незалежних Держав від 20.11.2009 р. (далі – Правила), одночасно встановивши низку застережень до цієї Угоди.

Аналіз митних оформлень товарів, здійснених протягом 2011 року, на умовах вільної торгівлі з країнами СНД засвідчив тенденцію щодо збільшення обсягів ввезення в Україну товарів, які єготовими виробами завершеного ступеня обробки.

Більша частина вищевказаних товарів вироблені у країнах СНД з використанням сировини і матеріалів походженням з третіх країн, які не є учасниками угод про вільну торгівлю країн СНД (у графі 9 сертифіката зазначений критерій "Д").

Для товарів, вироблених за участю третіх країн, крім країн - учасниць Угоди, визначення країни походження кінцевого товару здійснюється відповідно до критеріїв достатньої обробки (переробки) товару, які виражені поєднанням таких умов (п. 2.4. Правил):

а) зміна товарної позиції за ТНЗЕД на рівні хоча б одного з перших чотирьох знаків, що сталася в результаті обробки (переробки) (Україна залишили за собою право для цілей цієї Угоди керуватися Українською товарною номенклатурою зовнішньоекономічної діяльності);

б) виконання необхідних умов, виробничих і технологічних операцій, під час виконання яких товар уважається таким, що походить з тієї країни, на території якої ці операції мали місце (перелік таких умов та операцій для кожного товару наведено у додатку 1 до Правил);

в) правилом адвалерної частки, коли вартість використаних матеріалів іноземного походження досягає фіксованої процентної частки в ціні кінцевої продукції.

У своєму листі N 16/1-16.3/337-ЕП від 18.02.2012 р. Держмитслужба визначила особливості здійснення перевірки виконання цих критеріїв, навела практичні приклади.

Особливу увагу ДМС звертає на п. 3.1 Правил, де наведено перелік операцій, що не відповідають критерію достатньої обробки (переробки) товару.

Керівникам митних органів доручено забезпечити контроль за ввезенням на митну територію України товарів на умовах угод про вільну торгівлю, у першу чергу, які є готовими виробами завершеного ступеня обробки, та товарів, за якими Україною здійснено застереження щодо правил походження (наприклад, цукор білий).

Водночас Держмитслужба нагадала, що ненадання митному органу у повному обсязіінформації та відомостей, необхідних для перевірки критеріїв достатньої обробки (переробки), визначених пунктом 2.4 Правил, є підставою для ненадання таким товарам режиму вільної торгівлі.

------------------------

Лист Державної митної служби України N 16/1-16.3/337-ЕП від 18.02.2012 р.

 

МОЗ

- затвердило примірні договори про медичне обслуговування населення (наказ N 742 від 01.11.2011 р.);

- передбачило внесення змін та доповнень до переліку лікарських засобів вітчизняного та іноземного виробництва, які можуть закуповувати заклади й установи охорони здоров'я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів (наказ N 79 від 03.02.2012 р.);

 

Нацкомісія, що здійснює держрегулювання у сфері комунальних послуг

- розробила Порядок складання та подання запитів на публічну інформацію, розпорядником якої є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг (постанова N 13 від 03.02.2012 р.);

 

ДПСУ

змінено термін розгляду заяв платників податків та видачі довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів, що контролюються ДПС. Тепер він становитиме п'ять робочих днів (до змін - п'ятнадцять календарних днів) (наказ N 63 від 24.01.2012 р.);

- затверджено Перелік адміністративних послуг, що безоплатно надаються органами ДПС України та Стандарти надання адміністративних послуг (платних та безоплатних) (наказ N 187 від 30.11.2011 р.);

- звернула увагу на особливості реєстрації платниками ПДВ суб'єктів господарювання, які з 01.01.12 р. обрали спрощену систему оподаткування (лист N 2955/18-3117 від 31.01.2012 р.);

- пояснила декларування податкових зобов'язань з акцизного податку при оформленні податкового векселя (лист N 5533/7/15-5217 від 24.02.2012 р.);

- наголошує: за І квартал 2012 року Податковий розрахунок з плати за користування надрамидля видобування корисних копалин подається з двома додатками 1: за період з 1 по 12 січня та з 13 січня по 31 березня (з підвищеними ставками відповідно до Закону N 4235-VI від 22.12.2011 р.) (лист N 5157/7/15-2117 від 22.02.2012 р.);

- підкреслює, що при обчисленні податкових зобов'язань зі збору за спеціальне використання води за період з 1 по 12 січня 2012 включно платники збору застосовують ставки збору, що діяли у 2011 році, а починаючи з 13.01.2012 - нові відповідно до Закону N 4235-VI від 22.12.2011 р. (лист N 5847/7/15-2117 від 28.02.2012 р.);

 

Мінпраці

- звертає увагу, що у всіх виконавчих відділеннях Фонду непрацездатності створено оперативні робочі групи з контролю за фактами незаконної видачі та продовження листків непрацездатності, а також підробки, фальсифікації і "торгівлі" листками непрацездатності, до складу яких залучаються представники різних відомств (лист N 472/18/99-11 від 23.12.2011 р.).

    На верх страницы

---------------

Новини законодавства підготовлено експертами Компанії "Дінай", www.dinai.com

Відтворення матеріалу у будь-якій формі повністю або частково можливо лише з письмового дозволу Компанії "Дінай"

2012 http://www.dpcenter.com.ua - Дебет Плюс Центр